Nasz Klub Młodych Odkrywców "Matematyczni" nie zwalnia tempa. Na kolejnym spotkaniu w ramach projektu STEAM-owego "Woda - życiodajne bogactwo" zajął się problemem oczyszczania i filtracji wody.
W czasie zajęć doświadczalnie usuwaliśmy plamy oleju z powierzchni wody za pomocą łyżki, papieru, bibułki, wacika oraz w dość zaskakujący sposób - za pomocą nylonowych skarpetek wypełnionych włosami. Sposób ten okazał się najlepszym. Wykorzystano go w w czasie jednej z największych katastrof ekologicznych związaną z wyciekiem ropy do ekosystemu wodnego podczas eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Włosy i trzcina cukrowa posłużyły również w walce z ropą, do której musieli stanąć mieszkańcy Mauritiusa w lecie 2020 roku.
W dalszej części zajęć zajęliśmy się budową filtra wodnego. Na początek pod lupę wzięliśmy profesjonalny filtr stosowany w każdym domu do filtracji wody - zapoznaliśmy się z jego budową i funkcjami poszczególnych jego elementów. Następnie przystąpiliśmy do budowy własnych filtrów wody z użyciem m.in. plastikowej butelki, węgla drzewnego, węgla aktywnego, piasku, żwiru, gazy. Po kilkukrotnym procesie filtracji brudnej wody, ku zaskoczeniu niektórych, nasze filtry spełniły swoją funkcję. Uzyskaliśmy naprawdę czystą wodę, którą np. w utrudnionych warunkach do dostępu wody, wystarczyłoby zagotować i można ją pić.